8 Mayıs 2018 Salı

Girilemeyen Sitelere Girmek İçin Tor Browser Kullanımı

İnternet aleminde özgürce sörf yapmak ve dolaşmak hepimizin hakkı olsada bazı çeşitli içerikli sitelere getirilen erişim yasağı nedeniyle de bu tür sitelere ulaşamıyoruz. Bilgi her nekadar yararlı olsada gerek devlet müdahalesi ve gerekse başka tür nedenler ile bu tür siteler kimi zaman kısa süreli kimi zamanda tamamen süresiz olarak yasaklanabiliyor.
Tor Browser
Geçen konularımızda sizlere bu tür yasaklı sitelere VPN ile nasıl erişebileceğinizi anlatmıştık. Fakat devletimizin getirmiş olduğu bazı filtreler ile artık çoğu siteye VPN ile de ulaşamaz hale geldik. İşte tamda bu noktada işin içine artık Tor Browser giriyor.
Tor Browseri kullanmayı anlatmadan önce sizlere bazı uyarılarımız olacak. Tor Browser sürekli değişen ip adresi sistemi ile sizi her nekadar güvene alsada kesinlikle sosyal medya, banka gibi sizin özel bilgilerinizi girmenizi gerektirecek sitelere bu browser ile girmeyiniz.

Arama motoru çubuğuna "Tor Browser İndir" yazdığınızda zaten kendi resmi sayfasından direk bilgisayarınıza Tor Browseri indirebilirsiniz.
Daha sonra tarayıcıyı bilgisayarımıza kuruyoruz. Tarayıcının kısa yolu başlat simgesine tıklayarak tor browseri çalıştırın. Ve aşağıdaki resimdeki adımları uygulayın.

Tor Browser Kullanımı 1
Tor Browseri çalıştırınca üstteki ekran gelir. Yapılandır diyoruz.

Tor Browser Kullanımı 2
Sonra "Bulunduğum Ülkede Tor engelleniyor" seçeneğini işaretliyoruz. "Bir Hazır Köprü Seçin" seçeneğini işaretleyip sağ tarafındaki menüden kendimize bir köprü seçiyoruz. Ben genelde obfs3 olanı seçiyorum. Siz tor browser bağlanıncaya kadar hepsini deneyin. Ve son olarak aşağıdaki Bağlan butonuna basarak bağlanmaya çalışıyoruz.
Tarayıcı açılınca artık internette özgürce dolaşabilirsiniz demektir. Başka bir yazımızda görüşmek üzere esen kalınız.

0 yorum:

Yorum Gönder