14 Aralık 2018 Cuma

AÖF Puan Nasıl Hesaplanır? AÖF Geçme Notu Kaç?

AÖF Puan Hesaplama AÖF Geçme Notu Kaç

Merhaba arkadaşlar. Eskişehir Açıköğretim Fakültelerinde okuyan arkadaşlarımız için bu konumuzda AÖF puan hesaplamayı ve ders geçme puanları üzerinde duracağız.

AÖF Dersini Geçmek İçin Kaç Puan Almalıyım?
AÖF Puan Sistemini belirleyen Vize Sınavı ve Final Sınavlarıdır.
Vize sınavından aldığınız puanın %30'u ve Final sınavından aldığınız puanın %70'i toplanarak o ilgili ders için puan oluşturulur. Peki bu iki sınavın toplamından kaç puan elde etmeliyiz ki o dersi geçmiş sayılalım.
Şuanki AÖF sistemine göre eğer Dönem Sonu Genel Not Ortalamanız (GNO)  2 veya 2'nin üzerinde ise vize ve final sınavlarının not toplamlarıda 30 ve üzeri ise o dersten geçmiş sayılırsınız.

AÖF Vize Puanı Nasıl Hesaplanır?
Aöf puanlarını hesaplamak çok basittir.
Örnek olarak İngilizce dersinin vize sınavından 50 alan birisi için bu notun %30'unu hesaplayalım. Hesap makinasını açalım. 50 yazalım. Sonra çarma tuşuna (x) basarak 30 yazalım. Ardından (%) tuşuna basıyoruz.
Ve bu şekilde vizeden aldığınız 50 puanın %30'nu 15 puan olarak hesaplamış oluyorsunuz.

AÖF Final Puanı Nasıl Hesaplanır?
Aynı şekilde finalden aldığınız puanında %70'ni hesaplıyorsunuz.
Örnek olarak yine o İngilizce dersi için finalden 40 puan aldık. Hesap makinasını açarak 40 yazıyoruz. Sonra çarma (x) butonuna basarak 70 yazıyoruz. Son olarak (%) tuşuna basıyoruz. ve 40 puanın % 70'i olarakta 28 puanı bulmuş oluyoruz.

Artık son olarak bu iki puanı topluyoruz. 15 + 28 = 43 puan yapıyor.
Üsttede belirttiğimiz gibi şuan ki sisteme göre eğer GNO not ortalamanız 2 ve üzeri ise vizenin %30'u artı (+) finalin %70'i = 30 ve üzeri olunca bu dersten geçmiş oluyoruz. Bizim örnekteki iki sınavın not toplamları 43 olduğu için bu dersi rahatlıkla geçmiş olduk.

İlgili Konular :
Anadolu Üniversitesi AÖF Canlı Dersler Nasıl İzlenir? Ekampüs Canlı Dersleri İzleme
AÖF e-Kampüs Çıkmış Sorulara Deneme Sınavlarına Yaprak Testlere Nasıl Ulaşılır?

0 yorum:

Yorum Gönder